Wiele osób poszukuje ekonomicznego sposobu prania tapicerki bądź dywanu. Często jednocześnie zadając sobie pytanie: czy jestem w stanie samodzielnie poradzić sobie z usunięciem wszelkich zabrudzeń. Odpowiedź brzmi – tak. Ważne jest jedynie stosowanie się do określonych zasad prania i naszych wskazówek.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak przygotować tapicerkę lub dywan do prania
- jak samodzielnie wyprać tapicerkę lub dywan
- jak używać odkurzacza piorącego
Przygotowanie tapicerki do prania
Pierwszą i najważniejszą czynnością jaką należy wykonać przed praniem ekstrakcyjnym jest dokładne odkurzenie powierzchni. Do odkurzania wykorzystuje się „klasyczny”domowy odkurzacz. Dzięki tej czynności pozbywamy się wszystkich suchych zabrudzeń takich jak piach, kurz, okruchy itp. Nigdy nie warto pomijać tego etapu. Pominięcie tego etapu może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Bród może zostać wbity w tapicerkę i możemy nie uzyskać zadowalającego efektu. Jeśli odkurzyliśmy powierzchnię możemy przystąpić do kolejnej czynności…
Wstępny oprysk i zmiękczanie brudu
Wstępny oprysk pranej powierzchni ma na celu zmiękczenie zalegającego pośród włókien brudu. Do oprysku można użyć zarówno proszku piorącego wykorzystywanego także bezpośrednio do prania, jak i mocniejszego preparatu nazywanego Pre-Spray. Prespray może występować zarówno pod postacią proszku jak też płynnego koncentratu. Środek najczęściej rozpuszczamy w wodzie w odpowiednich proporcjach i nanosimy na tapicerkę opryskiwaczem ręcznym lub ciśnieniowym. PreSpray należy pozostawić na około 5-10 minut aby chemia mogła zacząć działać. Nie należy dopuścić do wyschnięcia środka na powierzchni tapicerki. Po upływie kilku minut, należy ręczną szczotką przeczesać włosie tapicerki w celu dodatkowego zmiękczenia brudu. Wstępny oprysk PreSpray’em stosuje się z reguły na najbardziej zabrudzone powierzchnie. Jeśli chcemy jedynie odświeżyć tapicerkę lub dywan możemy ten etap pominąć i przejść do kolejnego kroku.
Na tym etapie możemy zastosować także dodatkowe specjalistyczne odplamiacze. Jest to działo największego kalibru – stosowane na najcięższe zabrudzenia, z którymi podstawowa chemia może sobie nie poradzić. Jeśli macie ślady krwi sprzed kilku lat czy pozostałości atramentu na tapicerce dobrze jest miejscowo zastosować tego typu odplamiacz. Jeśli zaś na powierzchni macie w miarę proste zabrudzenia (zalania, zacieki, brudne fragmenty itp.) nie ma potrzeby stosowania odplamiaczy. Zabieramy się teraz za konkrety…
Pranie ekstrakcyjne tapicerki lub dywanu
To kluczowy etap całego procesu prania. To jak go przeprowadzimy będzie rzutowało na efekt końcowy. Pranie ekstrakcyjne opiszemy na przykładzie znajdujących się w naszej wypożyczalni odkurzaczy piorących Karcher Puzzi 10/1. Więcej na temat samego urządzenia zawiera przygotowana przez nas recenzja odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1. Do prania wykorzystujemy proszek piorących Karcher RM760. Jedną 100 gramową miarkę proszku należy rozpuścić w 9 litrach wody (w całym zbiorniku wody). Najłatwiej jest jest z przedniej części odkurzacza wyjąć białe wiaderko, do którego docelowo będzie trafiała cała brudna woda – wiaderko napełnić letnią wodą (o temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza), wsypać miarkę proszku, dokładnie wymieszać i przelać do zbiornika znajdującego się w tylnej części odkurzacza. Producent proszku piorącego podaje, iż jedna miarka wystarcza średnio na wypranie około 10-15 metrów kwadratowych powierzchni.
Gdy mamy odkurzacz zalany wodą z proszkiem, rozpoczynamy pranie ekstrakcyjne. Odkurzacz Puzzi 10/1 w górnej części posiada dwa żółte przyciski. Pierwszy odpowiada, za uruchomienie pompy wody – dzięki czemu będziemy w stanie nanosić chemię na praną powierzchnię. Drugi przycisk odpowiada na uruchomienie silnika i odsysanie całego brudu.
Pranie ekstrakcyjne polega na jednoczesnym natryskiwaniu wody z proszkiem oraz odsysaniu całego brudu. Zatem przykładamy końcówkę do tapicerki lub dywanu, natryskujemy chemię i jednocześnie powolnymi ruchami odciągamy bród z tapicerki. Ruchy powinny być dokładne a samą końcówkę prowadzimy zawsze ruchami do siebie.
Jeśli do wyprania mamy większą powierzchnię, dobrze jest ją podzielić na mniejsze obszary. Najczęściej możemy to uczynić w przypadku prania dywanów lub wykładzin. Jeśli do wyprania mamy kanapę, narożnik czy krzesło możemy od razu wyprać całość.
W trakcie prania cała brudna woda zbiera się w zbiorniczku w przedniej części odkurzacza. Jeśli zgromadzona tam woda będzie bardzo czarna, aż gęsta od brudu możemy powtórzyć ten etap. Często na tym etapie zadajemy sobie pytanie czy to faktycznie odkurzacz radzi sobie z brudem. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie wystarczy zajrzeć do wiaderka z brudną wodą – zapewne będzie ona bardzo brudna – co oznacza, że pranie przynosi dobre skutki.
Po osiągnięciu zadowalającego efektu możemy przejść do kolejnego kroku…
Płukanie tapicerki i dywanu
W przypadku stosowania proszku piorącego ważny jest ostatni etap prania jakim jest płukanie. Jeśli nie wypłuczemy tapicerki czystą wodą może być widoczny biały osad (zwłaszcza na ciemnych powierzchniach. Płukanie odbywa się na podobnej zasadzie co pranie ekstrakcyjne, z taką różnicą iż w zbiorniku zamiast wody z chemią znajduje się jedynie czysta woda. Płukanie jest proste – przykładamy końcówkę do tapicerki, natryskujemy czystą wodę i jednocześnie odsysamy wodę z resztkami proszku.
Koło Sinnera – jako wyznacznik efektywnego prania
Mimo, iż pranie tapicerki czy dywanu przeprowadzamy zazwyczaj w domowym zaciszu, to mimo wszystko warto się przyłożyć do pracy aby uzyskać jak najlepsze efekty. Elementy wpływające na uzyskany efekt obrazuje tzw. Koło Sinnera. Przedstawimy zatem nieco wiedzy teoretycznej…
Kim był twórca „Koła Sinnera”? Herbert Sinner urodzony w 1900 roku był kierownikiem w firmie Henkel do spraw zastosowania technologii środków do mycia. To właśnie on przedstawił pojęcie Koła Sinnera.
Czym jest „Koło Sinnera”? To narzędzie to poglądowego przedstawiania organizacji i optymalizacji procesów prania, sprzątania czy czyszczenia. Informuje ono iż w całym procesie czyszczenia należy wziąć pod uwagę 4 czynniki.. Wszystkie te czynniki są od siebie zależne i dają 100% efekt przy możliwie najniższych kosztach pracy.
Wg Sinnera powodzenie w czyszczeniu warunkują 4 czynniki:
- środki chemiczne – czyli odpowiednio dobrana chemia do czyszczonej powierzchni w odpowiednim stężeniu i odpowiedniej sile czyszczenia
- temperatura – nieco wyższa temperatura wody używanej do prania przyspiesza uzyskiwanie zadowalających efektów. Warto jednak zauważyć, że większość środków chemicznych rozpuszcza się i doskonale działa już w wodzie o temperaturze pokojowej. Ponadto stosowanie gorącej wody nie jest wskazane zwłaszcza w zbiornikach odkurzaczy piorących. Przykładowo wraz z odkurzaczem Karcher Puzii 10/1 można stosować wodę o maksymalnej temperaturze 50°C.
- środki mechaniczne – pod tym pojęciem kryją się wszystkie mechaniczne sposoby czyszczenia. Ważne jest zatem zarówno odpowiednie mechaniczne wtarcie chemii w tapicerkę jak i samo użycie odkurzacza piorącego z odpowiednią końcówką ssącą
- czas – określa najbardziej optymalny przedział czasowy pomiędzy zastosowaniem chemii a wykorzystaniem środków mechanicznym
Jeśli zrozumiemy zasady przedstawione przez Herbert Sinnera, będziemy mogli jeszcze lepiej zrozumieć cały proces prania tapicerek i dywanów. Warto tą wiedzę wykorzystać choćby częściowo w trakcie samodzielnie wykonywanych prac.
Pranie ekstrakcyjne w praktyce
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału wideo przygotowanego przez naszą wypożyczalnię. Materiał w bardzo dużym skrócie prezentuje cały proces prania tapicerki czy dywanu…
Podsumowanie
Jak widać samodzielne pranie tapicerki nie jest niczym skomplikowanym. Po kilku ruchach końcówką piorącą można nabrać wprawy. Warto jedynie stosować się do kilku prostych wskazówek. Dzięki samodzielnemu praniu można także zaoszczędzić konkretne pieniądze. Oczywiście nie ma sensu kupować na własny użytek profesjonalnego odkurzacza piorącego, jeśli z reguły tapicerkę pierzemy raz w roku. Można skorzystać z usług wypożyczalni i w cenie kilkudziesięciu złotych wyprać zarówno tapicerkę samochodu, dywany, kanapy czy krzesła – zapraszamy po wynajem odkurzaczy piorących Warszawa. Na koniec warto zaznaczyć, że jest jeszcze jedna zaleta samodzielnego prania – nikt nie zrobi tego lepiej i dokładniej niż my sami. Piorąc „dla siebie” zawsze będziemy to robić najlepiej jak potrafimy…