Recenzja [test] odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1

W naszej wypożyczalni postawiliśmy na sprawdzony i profesjonalny model odkurzacza piorącego – Karcher Puzzi 10/1. Co prawda wypożyczając odkurzacz nie musicie czytać testów, analizować parametrów czy porównywać ofert różnych producentów. Zrobiliśmy to za Was i wybraliśmy jeden z najlepszych odkurzaczy ekstrakcyjnych. Jeśli jednak chcecie zasięgnąć nieco więcej informacji na temat tego sprzętu – zachęcamy do lektury.

Karcher Puzzi 10/1 to jeden z najpopularniejszych sprzętów do profesjonalnego prania tapicerki i dywanów. Aktualna seria Puzzi zawiera 3 modele odkurzaczy: 8/1, 10/1 oraz 10/2. Puzii 8/1 jest najmniejszym z tej trójki i z reguły wykorzystywany jest jedynie do mniejszych prac lub zastosowań domowych. Puzzi 10/2 jest najwyższym modelem wyróżniającym się głównie dodatkowych złączem do elektroszczotki oraz dodatkowym pojemnikiem na chemię. Z uwagi na najlepszy stosunek cena/jakość najczęstszym wyborem konsumentów jest „środkowy” model czyli Puzii 10/1. Ten właśnie model znajdziecie w naszej wypożyczalni i ten model chcielibyśmy przedstawić w poniższej recenzji.

Ogólnie o Karcher Puzzi 10/1

Sprzęt pochodzi z tzw. „szarej” serii Karchera czyli jest przeznaczony dla osób, które sprzątaniem zajmują się zawodowo. Jest to odkurzacz ekstrakcyjny – pranie odbywa się na zasadzie natryskiwania na praną powierzchnię środka piorącego a następnie na odsysaniu całego brudu.

Unboxing Karcher Puzzi 10/1

Odkurzacz wraz akcesoriami spakowany jest w niczym nie wyróżniający się karton z logiem Karcher. Rozcinamy taśmę klejącą i naszym oczom ukazuje się górny poziom pudełka z pierwszymi akcesoriami. Tutaj zauważymy czarny wąż spryskująco-odsysający, metalową rurę przedłużającą do prania dywanów oraz szeroką końcówkę do prania wykładzin i dywanów.

Karcher Puzzi 10/1
Pudełko – Karcher Puzzi 10/1

Zdejmujemy przekładkę kartonową i mamy dostęp do samego odkurzacza oraz kilku dodatkowych elementów. Tutaj oprócz najważniejszego – czyli samego odkurzacza Puzzi 10/1 znajdziemy także rękojeść do prania, małą ssawkę do prania tapicerki, uchwyt (rączkę) do rury przedłużającej, instrukcję obsługi, 2 tabletki do prania Karcher RM760.

Karcher Puzzi 10/1
Unboxing Karcher Puzzi 10/1

Pierwsze wrażenia

Sam odkurzacz sprawia wrażenie solidnego. Jest dość ciężki (waga samego odkurzacza to 10,5 kg) – co w sumie dobrze świadczy o samym sprzęcie. Zastosowane plastiki są wysokiej jakości i raczej ciężko będzie coś w nich przypadkowo połamać. Na szarym kolorze obudowy będzie jednak widać wszystkie zarysowania.

Na jednym z boków odkurzacza znajdziemy logo i model sprzętu. Na przeciwległym boku znajduje się obrazkowa instrukcja obsługi. Super! Jeśli ktoś po raz pierwszy ma kontakt z takim sprzętem, to bez zaglądania w papierową, kilkudzięsięcio-stronicową książkę jest w stanie zapoznać z się z ogólnymi zasadami pracy odkurzacza i poszczególnymi krokami prania.

Obudowa odkurzacza Karcher Puzzi 10/1

W tylnej części odkurzacza znajdziemy także 2 uchwyty. Na pierwszym, przypominającym kształtem haczyk zawiesimy kabel zasilający. Drugi uchwyt służy to zaczepienia małej ssawki do prania tapicerki. Na górze odkurzacza znajdziemy rączkę do przenoszenia. W rączce znajduje się specjalne wyżłobienie, w którym możemy zamontować długą metalową rurę do prania wykładzin. Dzięki takiemu rozwiązaniu za jednym razem możemy zabrać ze sobą zarówno sam odkurzacz jak i niezbędne do prania akcesoria.

Karcher Puzzi 10/1
Uchwyty odkurzacza Karcher Puzzi 10/1

W tym miejscu warto wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu zastosowanym przez firmę Karcher, o którym nie każdy wie. Część elementów samego odkurzacza jak i akcesoriów posiada żółty kolor. I to nie bez powodu. Dla osób, które zaczynają obsługę sprzętu to znak które elementy są w jakiś sposób „ruchome”. Karcher żółtym kolorem oznaczył wszystkie elementy, które możemy przekręcić, wcisnąć czy wyjąć.

I tak żółtym kolorem wyróżnione zostały obrotowe pierścienie przy ssawkach, włączniki odkurzacza czy uchwyty.

Odkurzacz porusza się na kółkach, zatem przesuwanie go w trakcie pracy nie powinno stanowić żadnych problemów. Z tyłu znajdują się większe koła, z przodu zaś małe kółka skrętne.

Intuicyjna obsługa odkurzacza

Obsługa odkurzacza jest bardzo prosta i nawet kompletny laik jest w stanie sobie z nią poradzić. Odkurzacz wyposażony jest jedynie w 2 przyciski. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – posiadają one żółty kolor więc od razu wiemy, gdzie wciskać…

Karcher Puzzi 10/1
Przyciski (włącznik pompy wody i turbiny)

Pierwszy przycisk oznaczony piktogramem oprysku służy do uruchomienia pompy spryskującej. Po jego wciśnięciu usłyszymy ciche brzęczenie – to znak że pompa wody pracuje prawidłowo. Po wciśnięciu spustu na rękojeści z podłączonej ssawki mamy możliwości oprysku tapicerki.

Drugi przycisk odpowiada na włącznie turbiny i uruchomienie odsysania. Przy pierwszym kontakcie z odkurzaczem możemy pomyśleć – „jaki on głośny”. Jednak nie jest on dużo bardziej głośny od innych konkurencyjnych sprzętów ekstrakcyjnych, a po drugie moc turbiny to aż 1250W – także moc ssania musi mieć odzwierciedlenie w głośności pracującego sprzętu.

Odkurzacz wyposażony jest w 2 zbiorniki wody. W przedniej części odkurzacza znajdziemy wyjmowane, białe wiaderko do którego docelowo będzie wpadała cała brudna woda. Pojemność tego wiaderka do 10 litrów. W przedniej komorze odkurzacza zauważymy także plastikowe sitko filtra, które ma zapobiegać przypadkowemu dostaniu się większych zanieczyszczeń do wnętrza silnika. Całą komorę przykrywamy plastikową, bezbarwną przykrywką. Przykrywka posiada gumową uszczelkę, i jedynie po przykryciu komory tworzy się podciśnienie umożliwiające skuteczne odsysanie wody z pranej powierzchni.

Karcher Puzzi 10/1
Wiaderko na brudną wodę

W tylnej części odkurzacza znajdziemy drugi zbiornik do którego wlewamy wodę z chemią służącą do prania lub samą czystą wodę służącą do płukania. Pojemność tego zbiornika jest minimalnie mniejsza i wynosi 9 litrów. Tego zbiornika w żaden sposób nie przykrywamy. Poprostu wlewamy do niego wodę a odkurzacz będzie ją zasysał poprzez otwór znajdujący się na dnie zbiornika. Otwór zabezpieczony jest dodatkowo siteczkowym filtrem, który zapobiega zasysaniu większych drobin czy brudu do wnętrza pompy wody. Na bocznej ściance tego zbiornika znajduje się wytłoczona linia oznaczająca maksymalny poziom do jakiego możemy nalać wody oraz ostrzeżenie aby do zbiornika nie wlewać wody o temperaturze wyższej niż 50°C. Jest to dość istotna informacja, ponieważ wlanie gorącej wody mogło by doprowadzić do uszkodzenia elementów odkurzacza.

Karcher Puzzi 10/1
Oznaczenie maksymalnego poziomu i temperatury wody

Najłatwiej jest napełnić zbiornik w następujący sposób… Z przedniej odkurzacza wyciągamy białe wiaderko, z nim udajemy się do łazienki, nalewamy ciepłej wody, wsypujemy proszek i dokładnie mieszamy ręką. Następnie całość przelewamy do zbiornika znajdującego się w tylnej części. Dlaczego tak robimy? Poprostu odkurzacz jest dość ciężki i trudno było by podnieść sprzęt, podstawić zbiornik pod kran i w taki sposób go napełnić. Dodatkowo w zbiorniku znajduje się wystający filtr wody, zatem mieszając w nim ręką byli byśmy w stanie go uszkodzić a sam proszek nie został by prawidłowo rozmieszany.

Karcher Puzzi 10/1
Zbiornik na czystą wodę z widocznym filtrem

Akcesoria do odkurzacza Karcher Puzzi 10/1

Producent zadbał o to abyśmy wraz z odkurzaczem otrzymali wszystkie akcesoria, którymi możemy niemal natychmiast zacząć pracę. I tak w pudełku oprócz odkurzacza znajdziemy:

  • rękojeść
  • wąż spryskująco-odsysający
  • małą końcówkę to prania tapicerki
  • dużą końcówkę do prania dywanów i wykładzin
  • metalową rurę przedłużającą
  • uchwyt do metalowej rury
  • 2 tabletki z proszkiem do prania
  • instrukcję obsługi

Samym odkurzaczem nie bylibyśmy w stanie wykonać żadnego prania gdyby nie dołączone do niego akcesoria.

Karcher Puzzi 10/1
Akcesoria odkurzacza Karcher Puzzi 10/1

Pierwszym szczególnie ważnym akcesorium jest rękojeść. To do rękojeści podłączamy wąż spryskująco-odsysający oraz w jej uchwycie umieszczamy odpowiednie końcówki. W rękojeści znajdziemy spust (standardowo oznaczony żółtym kolorem) po wciśnięciu którego dozujemy środek piorący na praną powierzchnię. Na końcu natomiast znajduje się pierścień utrzymujący odpowiednią końcówkę.

W zestawie znajdziemy małą końcówkę do prania. Jest to najbardziej uniwersalna końcówka, którą upierzemy tak naprawdę każdą powierzchnię – kanapę, krzesła, tapicerkę samochodową czy małe dywany. W sumie to możemy za jej pomocą wyprać także duże powierzchnie wykładzin jednak trzeba przyznać, że po kilkuset metrach kwadratowych wypranej wykładziny małą ssawką możemy mieć na drugi dzień nieco zakwasów.

Dlatego jeśli planujemy czyszczenie większych płaskich powierzchni jak np. pranie dywanów z czy pranie wykładzin wówczas wykorzystujemy do tego drugą, szeroką końcówkę. Tą końcówkę montujemy na metalowej rurze przedłużającej. Rurę zaś wyposażamy w uchwyt ułatwiający utrzymanie i prowadzenie całego zestawu. Tą końcówką z łatwością i bez nadmiernego schylania się wypierzemy wszelkiego rodzaju wykładziny i dywany.

Końcówki do prania tapicerki i dywanów

Końcówki do prania byłyby bezużyteczne gdyby nie waż spryskująco-odsysjący. Waż składa się z dwóch elementów. Cienkiego wężyka którym podawana jest woda ze zbiornika oraz grubego węża, przez który przepływa brudna woda. Cienki, ciśnieniowy wężyk zakończony jest szybkozłączkami, co nie tylko ułatwia podłączenie ale i zabezpiecza wąż przed przypadkowym wypięciem. Co ważne z dwóch stron węża znajdują się jednakowe końcówki, zatem przy podłączeniu na pewno się nie pomylimy i nie ma znaczenia, którą stroną podłączymy wąż. Wąż posiada długość 2,5 metra – to optymalna długość sprawiająca iż nie będzie nam się plątał pod nogami, ale będzie jednocześnie na tyle długi aby dosięgnąć nawet do najodleglejszych zakamarków np. gdy będziemy wykonywać pranie tapicerki samochodowej.

Karcher Puzzi 10/1
Wąż spryskująco-odsysający

Z zestawie otrzymujemy jeszcze proszek piorący Karcher RM760. Tutaj w formie 2 tabletek. Tak naprawdę nie ma znaczenia czy będziemy stosować chemię w formie proszku czy tabletek – jednakowo rozpuści się w ciepłej wodzie.

Specyfikacja i parametry techniczne Karcher Puzzi 10/1

Typowa specyfikacja nie jest najważniejsza jednak warto chociaż bardzo ogólnie przedstawić przynajmniej najważniejsze parametry techniczne odkurzacza.

I tak warto na początku zaznaczyć, iż sprzęt jest zasilany ze standardowego gniazdka o natężeniu prądu 220V – 240V. To niby coś oczywistego, ale warto wspomnieć iż część sprzętów marki Karcher do profesjonalnego użytku potrzebuje do zasilenia instalacji trójfazowej tzw siły 400V. W przypadku odkurzacza Puzzi podłączymy go do każdego gniazdka 230V.

Dwa najważniejsze elementy techniczne odkurzacza to turbina i pompa wody. Ta pierwsza ma moc 1250W, druga zaś 40W. Pompa wody generuje ciśnienie spryskiwania na poziomie 1 bara co jest w zupełności wystarczające aby odpowiednią ilość środka piorącego nanieść na praną tapicerkę lub dywan.

Waga samego odkurzacza bez akcesoriów to 10,5 kg. Natomiast cały zestaw jaki otrzymujemy zaraz po zakupie waży dokładnie 16,1 kg. Odkurzacz jak na swoje parametry i fakt iż jest to sprzęt do zastosowań profesjonalnych może się poszczycić całkiem kompaktowymi wymiarami. I tak wymiary samej „jednostki centralnej” to 690mm x 325mm x 440mm.

Długość kabla zasilającego wynosi aż 7,5 metra. Zatem przy większości prac nie będziemy musieli nawet używać przedłużacza. Duży plus.

Kabel zasilający Karcher Puzzi 10/1

Cena odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1

Z uwagi, iż jest do odkurzacz do zastosowań profesjonalnych to niestety jego cena nie jest najniższa. W oficjalnym sklepie producenta Karcher cena oscyluje w granicach 3500 zł. Ten sprzęt znajdziemy również u autoryzowanych dystrybutorów sprzętu Karcher. Jeśli trafimy na promocję jesteśmy w stanie zakupić nowy sprzęt już w cenie około 2600 zł.

Instrukcja obsługi odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1

Producent standardowo do pudełka dokłada papierową wersję instrukcji obsługi. Zatem każdy właściciel odkurzacza będzie dysponował takim dokumentem. Instrukcję obsługi w wersji elektronicznej (PDF) możecie pobrać poniżej:

Instrukcja obsługi Karcher Puzzi 10/1

Test odkurzacza piorącego Karcher Puzzi 10/1

Jeśli już dokładnie wiemy jak działa sprzęt, jak się go włącza, jakie ma dodatkowe akcesoria możemy przejść do pierwszych prac i sprawdzić jak spisuje się w praktyce. Co powinniśmy zatem zrobić krok po kroku:

  1. z przedniej części odkurzacza wyjmujemy białe wiaderko, do którego docelowo będzie wpadała cała brudna woda, napełniamy je ciepłą lecz nie gorącą wodą, wsypujemy proszek i dokładnie mieszamy. Warto zaznaczyć, iż jedną miarkę 100 gram proszku Karcher RM760 (lub 1 tabletkę) rozpuszczamy w jednym, całym zbiornik wody. Proporcje są bardzo proste do zapamiętania.
  2. przelewamy wodę z proszkiem do zbiornika znajdującego się w tylnej części odkurzacza
  3. podłączamy odkurzacza do zasilania
  4. z reguły tapicerkę lub dywan pierzemy z zastosowaniem wstępnego oprysku. W tym celu wciskamy żółty przycisk odpowiadający za uruchomienie pompy wody. Następnie wciskamy spust na rękojeści i opryskujemy całą tapicerkę wodą z proszkiem
  5. tak naniesioną chemię zostawiamy na około 5-10 minut by pozwolić chemii zacząć działać
  6. bierzemy szczotkę do prania i wcieramy chemię w powierzchnię. Taka czynność pozwoli na zmiękczenie całego zalegającego brudu i rozczesanie włókien między, które powinna dostać się chemia.
  7. Po około 10 minutach zaczynamy pranie ekstrakcyjne. Wciskamy obydwa żółte przyciski tj. włącznik zarówno pompy spryskiwania jak i włącznik turbiny, przykładamy końcówkę do powierzchni i zaczynamy pranie. Jednocześnie natryskujemy wodę z proszkiem i odsysamy cały brud
  8. W momencie gdy białe wiaderku napełni się brudną wodą, opróżniamy je całkowicie. Jeśli woda była bardzo brudna, wręcz aż gęsta od brudu możemy czynność powtórzyć. Pranie powtarzamy aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu
  9. po upraniu powierzchni wodą z proszkiem przystępujemy do płukania. Do zbiornika wlewamy czystą wodę i przeprowadzamy identyczną czynność jak opisaną w punkcie 7. Tutaj jedyna różnica jest taka że zamiast wody z proszkiem wykorzystujemy samą czystą wodę. Dzięki płukaniu pozbywamy się resztek chemii z materiału.
  10. Na koniec czyścimy cały sprzęt. Czyszczenie polega na wlaniu do zbiornika czystej wody. Następnie po uruchomieniu pompy spryskującej i wciśnięciu spustu na rękojeści pryskamy przez kilkadziesiąt sekund czystą wodą nad wiaderkiem. Dzięki temu przepłuczemy pompę wody czystą wodą i przedłużymy jej żywotność.

Pranie w praktyce prezentuje poniższy krótki film wideo przygotowany przez naszą wypożyczalnię…

Przetestowaliśmy odkurzacz na kilku różnych powierzchniach. Dobraliśmy różne typy tkanin i różny stopień zabrudzenia. Pranie tapicerki meblowej wykonaliśmy dokładnie, jednak staraliśmy się jak najlepiej odwzorować pracę nawet mniej doświadczonych osób w tym zakresie. We wszystkich przypadkach odkurzacz poradził sobie niemal ze wszystkimi zabrudzeniami. Usunięty został zarówno brud, zacieki jak i plamy. Warto jednak zauważyć że efekt prania zależał w dużej mierze od przygotowania powierzchni pod pranie ekstrakcyjne. Nie pominęliśmy zatem ani wstępnego oprysku wodą z proszkiem ani szczotkowania powierzchni. Zwłaszcza szczotkowanie powierzchni jest istotną czynnością rzutującą na efekt końcowy. Szczotkowanie można przeprowadzić zwykłą ręczną szczotką, lub specjalną okrągłą szczoteczką mocowaną w końcówce wiertarki lub wkrętarki – co sprawia, że ten proces jest jeszcze prostszy i szybszy. W przypadku cięższych zabrudzeń, które zalegały na powierzchni od długiego czasu musieliśmy się wspomóc tzw. presprayem. Czyli preparatem o silniejszym działaniu niż sam proszek, rozpuszczającym nawet największe zabrudzenia.

Bez względu na rodzaj zastosowanej chemii do prania sama ekstrakcja przebiegała prawidłowo. Moc silnika jest na tyle duża, iż odkurzacz bez problemu usuwa wodę z wnętrza tapicerki. Po praniu tapicerka nie jest przemoczona a jedynie lekko wilgotna. Wilgotną tapicerkę lub dywan należy pozostawić w wentylowanym pomieszczeniu na około 6-12 godzin. Po tym czasie wilgoć, która pozostała po praniu powinna całkowicie odparować.

Karcher Puzzi 10/1 – zestaw

Podsumowanie

Odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 to naprawę konkretny sprzęt. Do zastosowań domowych będzie aż „nadto”. Sprawdzi się w różnych pracach takich jak: pranie tapicerki, pranie dywanów, pranie wykładzin czy pranie tapicerki samochodowej. Jest solidnie wykonany, zatem jeśli będziemy o niego dbać i nie będziemy zapominać o regularnym czyszczeniu po każdej pracy będzie służył wiele lat. Sprzęt sprawdzi się także do zastosowań profesjonalnych. Puzzi 10/1 trafi zatem na wyposażenie wielu firm sprzątających czy myjni zajmujących się praniem tapicerek samochodowych. Jest to naprawdę uniwersalny sprzęt którego stosunek ceny do jakości oceniamy bardzo wysoko. Oczywiście warto zaznaczyć, iż nie jest to sprzęt tani. Jeśli ktoś zamierza używać odkurzacza to wyprania tapicerki raz w roku to należy bardzo poważnie się nad tym zastanowić – w takim przypadku koszt zakupu sprzętu zwróci nam się dopiero po kilkunastu latach. Przez ten cały czas należy także przechowywać odkurzacz w suchym i ciepłym miejscu i pamiętać o okresowych przeglądach serwisowych. W przypadku okazjonalnych prac warto rozważyć możliwość skorzystania z oferty wypożyczalni odkurzaczy piorących.

Podsumowując, otrzymujemy dobry sprzęt, w stosunkowo przystępnej cenie w porównaniu z innymi profesjonalnymi odkurzaczami piorącymi, a także sprzęt który nie jest trudny w serwisowaniu. Możemy zarekomendować ten sprzęt zarówno osobom prywatnym jak i niedużym firmom świadczącym usługi prania tapicerek i dywanów.

WypozyczalniaOdkurzaczy.pl
4.6/5 (112 opinii)